Rotary Hammer 1500W RH150068
- Regular price
- Sale price
- Regular price
SKU:DD8123
Couldn't load pickup availability
Also available at checkout:
Description
The Rotary Hammer 1500W RH150068 is a powerful and versatile tool designed for heavy-duty drilling and chiseling tasks. Here are the key specifications:
Key Specifications:
- Voltage: 240V~50Hz
- Input Power: 1500W
- No-load Speed: 850 rpm
- Impact Rate: 4400 bpm (beats per minute)
- Impact Energy: 5.5J (Joules)
Max Drilling Capacity:
- Concrete: 32mm
- Steel: 13mm
- Wood: 40mm